Leidinio numeris:

2012.10.25 (190/2012)

Rodyti

Lūkesčiai ::

Trapus stabilumas

Prancūzija yra viena iš šalių, kol kas geriausiai atlaikiusių dabartinę krizę euro zonoje. Tačiau tai lėmusios priežastys gali virsti rimta šios ekonomikos problema.

Prancūzija yra dešimta pagal ekonomikos dydį pasaulyje šalis, kuri sudaro apie penktadalį euro zonos BVP. Ši rinka krizę atlaikė geriau nei daugelis išsivysčiusių Europos valstybių. „Danske Markets“ apžvalgoje aiškinama, kad tai lėmė rinkos uždarumas, solidus finansų sektorius, išplėtotas viešasis sektorius ir fiskalinės ekonomikos skatinimo priemonės.

„Kol kas Prancūzijos rinkos uždarumas darė teigiamą įtaką ūkio stabilumui, nes pagrindinių prekybos partnerių – Italijos ir Ispanijos – problemos neturėjo šiai šaliai reikšmingos įtakos“, – pasakoja Violeta Klyvienė, „Danske Bank“ vyresnioji analitikė Baltijos šalims. Prancūzijos eksportas sudaro tik 20% šalies BVP – kone perpus mažiau už euro zonos vidurkį. O valstybės išlaidos siekia 56% Prancūzijos BVP. Tačiau kyla pagrįstas klausimas, ar Prancūzijos ekonomikos stabilumas tvarus.

„Auganti šalies skola, gerokai viršijanti Mastrichto kriterijus, artėja 100% Prancūzijos BVP link. Jei eksporto dalis nedidės, kyla klausimas, kaip Prancūzija grąžins savo skolas. Pliusas ilgainiui gali virsti didžiuliu minusu“, – teigia analitikė. Šią savaitę paskelbtas Prancūzijos pramonės pasitikėjimo rodiklis buvo žemiausias per trejus metus, o tai rodo prastus verslo lūkesčius. Dėl spaudimo eksporto rinkose ir didėjančių mokesčių smunka vidaus vartojimas. Valdantieji kitąmet planuoja kelti pajamų mokesčius ir taip surinkti iš verslo 10 mlrd. EUR.

Lietuvos eksportas į Prancūziją,

mln. Lt

2011 m. Prekių eksportas, iš viso 2.881 Lietuviškos kilmės prekių 2.654 eksportas Reeksportas 227 Paslaugų eksportas 433 Bendras eksportas 6.193 (prekių + paslaugų)

Lietuviškos kilmės prekių eksporto į Prancūziją struktūra

2011 m., %

Mineralinis kuras 43,5 Trąšos 18 Baldai 8,6 Plastikai ir jų dirbiniai 7,1 Drabužiai ir jų priedai 3,5 Kitos prekės 19,3

Šaltinis: VšĮ „Versli Lietuva“